Suudi Arabistan, veliaht prensinin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantısını kesiyor.

İstanbul – Suudi Arabistan savcısı Perşembe günü uzun süredir beklenen gazeteci cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasının bulgularını yayınladı ve Suudi ajanlarından oluşan bir takımı Kaşıkçı’yı canlı olarak eve geri getirme emirleriyle İstanbul’a gönderdiğini söyledi, bunun yerine gazeteciyi öldürüp cesedini parçalara ayırdılar.  Savcı’nın sözcüsü, Shaalan al-Shaalan, Suudi başkentine olan Riyad’da verilen basın konferansında, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin operasyondan bir haberi olmadığını söyledi.

 

Sözcü, onbir şüphelinin suçlandığını ve yetkililer içlerinden beşi için ise idam cezası aradığını söyledi. Şüphelilerden hiç birinin ismi verilmedi. Shaalan, geçtiğimiz yıl boyunca Suudi monarşisini eleştiren Kaşıkçı’yı öldürme emri, İstanbul’daki Suudi takımının liderlerinden biri tarafından verildiğini söyledi.

Savcı Saud al-Mojeb’in yargısına göre: cinayete emirlere karşı gelen ve kafalarına göre davranan, nispeten düşük seviye yetkililer tarafından izin verilmişti fakat Türk müfettişler, bunun suçu örtbas etmek için Kaçıkçı’nın vücudunun gizlice atılacağı yere kadar detaylı hazırlıklarla, titizlikle planlanmış bir operasyon olduğunu söyleyerek bu iddialara karşı çıktı.

Türkiye başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katliamın desteklendiğini ve kimin sorumlu olduğunu tam olarak belirtmeden emirlerin en üst kademeli Suudi yönetiminden geldiğini söyledi.

Türkiye, cinayetin uluslararası bir incelemesinin yapılması için çağrıda bulundu. Perşembe günü, Türkiye dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu, cinayet hakkında yapılan en son Suudilerin açıklamalarının ikna edici olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu: “Bu plansız olan bir şey değildir.”, ”Kişiler ve araçlar vücudun parçalanması için önceden getirilmişti.” dedi.

The Washington Post gazetesine katkıda bulunan köşe yazarı Kaşıkçı 2 Ekim’de, İstanbuldaki Suudi konsolosluğuna yeniden evlenmesi için gereken belgeleri almaya gittikten hemen sonra öldürüldü. 

Amerika Maliye bakanlığı ,Perşembe günü, bu iğrenç cinayetle ilişkisi olan onyedi kişiye yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi. Bu listede, Saud al-Qahtani, veliaht prensin yakın danışmanlarından olan Mohammed bin Salman ve İstanbul Suudi başkonsolosu Muhammad al-Otaibi vardı.

Bir açıklamada Amerika Maliye bakanlığı: “Amerika’da ikamet eden ve çalışan bir gazeteciyi hedef alan ve vahşice katleden bu kişiler, eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmeliler.” dedi.

Bu metin aşağıda bulunan orijinal metinden çevrilmiştir.

Saudi Arabia distances crown prince from killing of journalist Jamal Khashoggi

ISTANBUL — Saudi Arabia’s public prosecutor released the findings of a long-awaited investigation of the death of journalist Jamal Khashoggi on Thursday, saying that a team of Saudi agents dispatched to Istanbul with orders to bring him home alive had instead killed the journalist and dismembered his body.  

Saudi Arabia’s crown prince had no knowledge of the operation, Shaalan al-Shaalan, a spokesman for the prosecutor, said at a news conference in Riyadh, the Saudi capital.  

He said that 11 suspects have been indicted and that authorities are seeking the death penalty for five of them. None of the suspects were named. The order to kill Khashoggi, who had criticized the Saudi monarchy over the past year, came from one of the leaders of the Saudi team in Istanbul, Shaalan said.

Prosecutor Saud al-Mojeb’s conclusion — that the killing was authorized by relatively low-level officials who disobeyed orders and acted on the fly — contradicted assertions by Turkish investigators, who have said it was a meticulously planned operation, with elaborate preparations to cover up the crime that included scouting locations where Khashoggi’s body could be disposed of in secret. 

Turkish President Recep Tayyip Erdogan said the slaying was premeditated and the orders came from “the highest levels of the Saudi government,” without specifying exactly who was responsible. 

Turkey has called for an international investigation into the killing. On Thursday, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said that some of the latest Saudi statements about the killing were not “satisfactory.” 

“This is not something that happens instantaneously,” he said. “People and tools were brought to dismember the body.”

Khashoggi, a contributing columnist to The Washington Post, was killed Oct. 2, soon after entering the Saudi Consulate in Istanbul to obtain documents he needed to remarry.

The U.S. Treasury said Thursday that it would impose sanctions on 17 individuals linked to the “abhorrent killing.” On the list was Saud al-Qahtani, a close adviser to Crown Prince Mohammed bin Salman, and the consul general of the Istanbul mission, Mohammad al-Otaibi. 

“These individuals who targeted and brutally killed a journalist who resided and worked in the United States must face consequences for their actions,” the Treasury said in a statement. 

Hakkımda

Muhammed Özgür YAŞAR

Merhaba, ben Muhammed Özgür YAŞAR. İngilizce eğitmeni, yazar ve çevirmenim. 2000 yılında Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldum. Halen Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktayım. Akademik kariyerimde ELT, MOOC, Flipped Learning, Applied Linguistics ve Language and Technology konularına ilgi duymaktayım.

YDS Publsihing'te yayınlanmış 14 adet kitabım bulunmaktadır. Ydsonline.net sitesinde YDS, YÖKDİL, YKS-DİL, YDT ve Çeviriye yönelik Online derslerim vardır. Ayrıca "ARKADAŞ" adlı kitabın da yazarıyım.

Dil sınavlarında uzmanı olduğum alanlar: YDS, YÖKDİL, YKS-DİL, Tıpdil, Gramer, Çeviri Teknikleri, Vocabulary ve Writing
Akademik çalışmalarımın olduğu alanlar: MOOCs, LMOOCs, Flipped Learning, Language and Technology, SLA, EFL, ELT
Yüz yüze Eğitimlerim: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ESOGÜSEM - Tel: 0222 239 9628 / 0222 239 3750 Dahili: 5071/5072 web: http://esogusem.ogu.edu.tr/web/tr
Online Eğitimlerim: YDS Online Eğitim Web Sitesi
Özel ders için iletişim: [email protected] Not:
Özel dersler ESOGÜSEM işbirliğiyle olduğu için sadece Eskişehir ilinde verilmektedir.